Međunarodni dan zaštite močvara i močvarnih staništa (eng. World Wetlands Day- WWD) se obilježava svakog 02.02.od 1997.godine kako bi se podigla globalna svijest o velikom značaju močvara za ljude i planetu Zemlju. Ovaj dan služi i kao podsjetnik na Ramsarsku konvenciju o močvarama, koja je potpisana 1971.godine u iranskom gradu Ramsaru. Bosna i Hercegovina je ovu konvenciju ratificirala 2001.godine.
Često se pitamo koja je svrha močvara uopšte. Ova svježa i slana močvarna zemljišta održavaju čovječanstvo i prirodu te podržavaju naš društveni i ekonomski razvoj kroz više usluga:
- Čuvaju i čiste vodu
Močvarna polja pružaju većinu naše slatke vode. Ona prirodno filtriraju zagađivače, ostavljajući vodu koju možemo sigurno piti.
- Hrane nas
Akvakultura je najbrže rastući sektor proizvodnje hrane, na primjer samo je unutarnje (eng.inland) ribarstvo dalo 12 miliona tona ribe u 2018. godini.
- Podržavaju našu globalnu ekonomiju
Močvare su možda i najcjenjeniji ekosistem, jer više od milijarde ljudi oslanja se na njih upravo zbog zarade.
- Osiguravaju dom prirodi
40% vrsta na svijetu živi i razmnožava se u močvarama. Godišnje se otkrije oko 200 novih vrsta riba u slatkovodnim močvarama.
- Čuvaju nas
Močvare pružaju zaštitu od poplava i oluja tako što za svaki hektar, močvara upije do 1,5 miliona galona poplavne vode. Močvare pomažu i u regulaciji klime: tresetišta pohranjuju dvostruko više ugljika od šuma, a slane močvare, mangrove i korita močvarne morske trave također sadrže velike količine ugljika.
U Bosni i Hercegovini od nekadašnjih 20.000 močvara, danas možemo govoriti o svega 2000. Glavni uzroci zbog kojih su močvare nestale jesu poljoprivreda, promjene vodnog režima, ljudska naselja izgrađena na području močvara. te klimatske promjene. Prema ramsarskoj konvenciji BiH ima tri međunarodno priznate močvare, a to su su Hutovo blato, Bardača i Livanjsko polje. (preuzeto sa https://mislioprirodi.ba/svjetski-dan-mocvarnih-stanista/)