Javna ustanova Prva osnovna škola Srebrenik u mjesecu martu vrši upis učenika u prvi razred . Obavezna dokumentacija koju treba ponijeti sa sobom je izvod iz matične knjige rođenih, ljekarsko uvjerenje iizdato od strane ovlaštene zdrastvene ustanove i dokaz o mjestu prebivališta. Na osnovu Zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju TK, “školski obveznik” je dijete koje u kalendarskoj godini do 1.septembra navrši šest godina života.
Šta roditelji trebaju znati o upisu djece u školu?
Roditelji treba da znaju kakva je procedura upisa u školu, koji im sve dokumenti trebaju, šta dijete čeka na razgovoru kod pedagoga… Ako se roditelji dobro informišu, znat će pripremiti i dijete.
Prvi i osnovni zadatak koji čeka budućeg školaraca jest razgovor sa školskom komisijom za upis (učiteljice škole i pedagog). Oni procjenjuju zrelost djeteta za polazak u prvi razred. Premda se mnogi roditelji boje upravo tog razgovora, za to nema nikakva razloga.
U intervjuu pedagog djetetu postavlja niz standardiziranih zadataka primjerenih tom uzrastu, u kojima ono treba postići rezultate za hronološku dob od 5,5-6 godina (nacrtati i obojiti nešto, orjentacija u prostoru, neobavezno samostalno razgovarati i sl.). Ovaj razgovor, prije svega služi za procjenu psihofizičke zrelosti djece.
Svi u Prvoj osnovnoj školi Srebrenik se trude da upis u školu bude lijep doživljaj i za dijete i za roditelje. Da bi dijete pozitivno doživjelo školu kao mjesto i prostor na kojem će se družiti s vršnjacima, učiti, stvarati, pa i igrati se, neophodno je da ga roditelji pripreme za prvi susret sa školom.
Do polaska u školu preporuke su sljedeće:
• Razvijajte kod djeteta pozitivan stav prema školi! Ne govorite pred djetetom negativno o školi i obvezama. Nikada dijete ne plašite školom!
• Osamostaljujte što više dijete: ako već niste dosad, onda mu prepustite da se samo oblači, veže pertle, pere zube, umiva, da opere svoj tanjir nakon jela, da složi svoje stvari i igračke, raspremi krevet, sl., jer to dijete može samo da uradi. Time ne samo što razvijamo samostalnost, nego i odgovornost, odvažost djeteta, radne i higijenske navike, sapomouzdanje…
• Pripremite dijete na promjene koje ga očekuju polaskom u školu.
• Nastojte da što više djetetu čitate bajke, priče, pjesme, dječije enciklopedije, kako bi usvojilo što više pojmova.
• Radite što više na socijalizaciji djeteta, posebno ako je jedinac ili ako nije išlo u vrtić. Okružite dijete sa što više vršnjaka da bi se zajedno igrali i družili.
Sve ovo treba da se odvija postepeno i s mjerom. Ne pretjerujte ni sa čim! Uvodite svom djetetu određene obaveze, ali ne zaboravite da će se ono još nekoliko godina igrati i da polaskom u školu ne prestaje njegovo djetinjstvo.